چه کار کنیم تا با نوه های خود ارتباط بهتری داشته باشیم؟

چه کار کنیم تا با نوه های خود ارتباط بهتری داشته باشیم؟

 

بزرگ کردن بچه ها کاری بسیار پر اهمیت و همینطور دشوار و پر از نگرانی های مختلف است.هنگامی که مسئله ای در رابطه با بچه ها پیش می آید هزاران سوال مطرح می شود که آیا رفتار ما در باره ی آن ها درست است یا نه؟

توجه داشته باشید که فرزندان و یا نوه های شما حکم بلیط گرانبهایی برای سفر به فناناپذیری شما دارند.آن ها را تشویق کنید تا با دوستان شما آشنا شوند و کاری کنید که اعتماد به نفس پیدا کنند.به عنوان پدربزرگ و یا مادربزرگی که انبوهی از تجربه های مختلف را داراست و انواع و اقسام داستان ها را می داند برای بچه های کوچک الهام بخش و تاثیربرانگیز باشید.

 

۱٫نتقال دهنده ی ارزشها باشید

شما با انبوهی از تجربه که پشت سر گذاشته اید می توانید ارزش های راستین و واقعی را به نوه های دلبندتان منتقل کنید و یا درباره ی موضوعات مهم و پراهمیت با آن ها به گفتگو بنشینید.درست است که ارزش های قدیمی کم رنگ شده اند اما بدون استفاده نیستند و از دورخارج نشده اند.با آن ها درباره ی اهمیت مهربانی و خودخواه نبودن و محبت به دیگران حرف بزنید و چیزهای جدیدی که پدرو مادر آنها به دلیل مشغله های روزمره فرصت صحبت درباره ی آن را با آن ها ندارند را به آن ها آموزش دهید.

به آن ها مطالبی بیاموزید که درمورد درس و مدرسه نیست و ذهن کوچکشان را به چالش بکشید.آنگاه خواهید دید که روزنه های کوچکی از تفکرات نو اما اصیل در ذهنشان جوانه خواهد زد.درمورد هر مسئله ای مطالعات لازم داشته باشید تا در صورت نیاز پاسخ گوی ذهن کنجکاو و تازه ی آن ها باشید و سعی کنید تا جایی که می توانید سوالات آن ها را پراهمیت بدانید و برای تک تک کلماتی که از دهانشان بیرون می آید به عنوان بزرگسالی کوچک ارزشی خاص قائل شوید.

 

۲٫میراث شما فرزندان و نوه هایتان هستند.

اگر شما فرد دارایی باشید و خانه های متعددی داشت و چند اتومبیل زیبا هم برای خود داشته باشید اما فرزندانی اطراف شما باشند که با هم بحث و دعوا داشته باشند و نوه هایتان لوس تربیت شده باشند چه احساسی خواهید داشت؟

آیا احساس می کنید که فردی موفق هستید؟

همانطور که می دانید خانواده همه چیز است و شما در صورتی موفق خواهید بود که جدا از مال و دارایی و ثروتتان خانواده ی خوب و سالمی باقی بگذارید.بعدا شما را به خاطر دارایی هایتان به یاد نمی آورند بلکه با توجه به فرزندان و نوه هایی که از شما باقی می ماند از شما یاد می کنند.بهترین میراثی که از خودتان می توانید باقی بگذارید خانواده ای خوب و سالم است.

 

۳٫در صورت نیاز کمک حال نوه های خود باشید.

با توجه به اوضاع موجود در جامعه مادر و پدر نوه ی شما مجبورند سخت تلاش کنند و هر دو گرفتارند.بعضی مواقع فراموش می کنند که باید در مراسمی خاص به خاطر فرزندشان حضور پیدا کنند و نوه های شما دوست دارند که شما در این مراسم ها شرکت کنید و یا حتی با آن ها به تماشای مسابقات ورزشی بروید.

این کاریست که از شما ساخته است و اگر نوه ی شما در مسابقه سوم شده است پیش از همه این شمایید که می توانید او را تشویق کنید.توجه کنید که فقط به هنگام برنده شدن آن ها نیست که باید آن ها را تشویق کنید و حضور شما در مراسم های مختلفی که نوه هایتان در آن شرکت دارند برای آن ها پراهمیت و مهم است.

 

۴٫شما می توانید دوست خوبی برای آن ها باشید.

بسیاری از مواقع و در رابطه با خیلی از مسائل بچه ها با شما راحت تر و دوستانه تر از پدر و مادرشان رفتار می کنند. شاید دلیل این نکته این باشد که شما اضطراب های خودتان را به هنگام بزرگ کردن فرزندانتان تخلیه کرده اید و بنابراین راحت تر می توانید با نوه هایتان کنار بیایید.

این احساس راحتی و میل به کنترل کمتر می تواند احساسی مناسب میان شما و نوه های عزیزتان به وجود بیاورد.این اتفاق باعث می شود که شما دوستانی خوب برای یکدیگر باشید.کودک می تواند نقطه نظرهایش را با پدربزرگ و مادربزرگش درمیان بگذارد و از نظرات خود آن ها بهره مند گردد.

 

۵٫تغییر را در نظر بگیرید.

امکان دارد که شما مدل پوشش نوه هایتان را دوست نداشته باشید و ممکن است از لباس های آن ها خوشتان نیاید.ممکن است نوه ی شما سریع رانندگی کند و یا با جنس مخالفش قرار بگذارد.زمانه تغییر کرده است و هنگامی که شما جوان و همسن آن ها بوده اید احتمالا ازدواج کرده و فرزندانی هم داشته اید و به عبارتی مسئولیت را آموخته بودید.

اگر احساس می کنید که نوه هایتان به شدت بد هستند نیاز است که در مورد تصوراتتان اندکی بیاندیشید.اگر آن ها بی راهه رفته اند شاید دلیلش این است که کسی راه درست و غلط را به آن ها نشان نداده است.

 

۶٫احترام را از یاد نبرید.

اگر بچه ها ببینند که پدرو مادرشان به پدربزرگ و مادربزرگشان احترام می گذارند مسلما    آن ها هم چنین خواهند کرد زیرا در کودکی دقیقا همانند والدین خود رفتار می کنند.وقتی دخترتان ببیند که شما به خانواده ی همسرتان احترام می گذارید او هم به پدربزرگ و مادربزرگش احترام خواهد گذاشت.

احترام گیاهی است که به توجه و مراقبت فراوان احتیاج دارد و بذرهای آن از کودکی باید پاشیده شود و زمانی که کودک ذهن حاصلخیزی دارد اگر به این گیاه پیوسته آب بدهید شکوفا می شود.

 

۷٫برای نوه هایتان قصه های خوبی تعریف کنید.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها معمولا بیشتر از والدین قصه بلد هستند و از بسیاری حکایات محلی و قومی خود اطلاع دارند.خودشان هم حکایات متعددی را تجربه کرده اند و بسیاری از این قصه ها از نسلی به نسل بعد منتقل شده اند.

شما می توانید برای آن ها قصه تعریف کنید زیرا آن ها معمولا در مدرسه قصه و داستان کمتر از حد معمول می شنوند بنابراین وظیفه ی شماست که به هنگام صرف غذا و به هنگام خواب و در هر زمانی که مناسب بود برایشان قصه بگویید.

 

۸٫پول نمی تواند خریدار عشق باشد.

خیلی از چیزها وجود دارند که با پول می توان خرید.اما در این میان چیزهایی هم وجود دارند که با پول قابل خریداری نیستند و عشق به عزیزان از جمله آنهاست.نوه های شما باید شمارا به خاطر آنچه که هستید دوست بدارند نه به خاطر آن چیز هایی که می توانید به آن ها بدهید.

اغلب شاهد هستیم که در خانواده هایی که ثروتمند نیستند مهر و عشق بیشتری وجود دارد زیرا افراد همدیگر را به خطر دلیلی به جز مادیات می خواهند.وقتی برای پول ارزش بیش از اندازه قائل می شویم نخستین چیزی که قربانی می شود روابط انسانیست.نوه های شما باید شما را به خاطر آنچه که هستید دوست بدارند نه آن چیزهایی که می توانید به آن ها بدهید.

امید است که با به کارگیری این راهکارها بتوانید روابط بهتری با نوه های دلبندتان برقرارکنید.جهت هرگونه مشاوره درباره ی ارتباط موثر با نوه هایتان می توانید به درمانگران ما در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی مهرایران مراجعه فرمایید.