چگونگی برخورد با همسر لجباز

وقتی زن و مرد با هم لج می کنند،اگر هیچ کدام از آن ها کاری برای بهبود اوضاع انجام ندهند،زندگیشان در مسیری ناهموار قرار می گیرد.حتی قضیه رو به وخامت بیشتری می رود اگر آن ها دارای فرزندانی هم باشند!!!!

لجبازی یک رفتار ناشیانه است که در بسیاری از موارد رنگ و بوی خطرناک بودن به خود می گیرد،افراد فکر می کنند که در همه ی موارد باید مورد تأیید طرف مقابل قرار بگیرند وگرنه با طرد او مواجه خواهند شد!!آن ها مانند یک کودک می شوند و می خواهند بگویند که حرف حرف خودشان است و هیچ چیز مانع عملی کردن خواسته ی آن ها نخواهد شد.

 

نحوه ی رفتار

شما نمی توانید همسرتان را نادیده بگیرید و حتی نمی توانید به او درس بدهید، پس می توانید درصدد پیدا کردن راهی جهت کنار آمدن با او باشید.این نکته را فراموش نکنید که مقابله به مثل شما با او وضعیت را خطرناک تر می کند!!امکان دارد تمام پل ها پشت سرتان خراب شود.

بسیاری از مواقع افراد لجباز می دانند که پافشاری آن ها در به کرسی نشاندن حرفشان بیهوده است اما هیچ وقت نمی خواهند اعتراف کنند و یا در مقابل شما کم بیاورند.اگر همیشه اشتباهات آن ها را به رویشان بیاورید آن ها حس می کنند که قصد توهین داشته اید و رفتاری به مراتب بدتر نشان می دهند.

اگر شما بایک فرد لجباز ازدواج کرده اید،تا جایی که ممکن است او را وارد بازی عصبانیت و لجبازی نکنیدو به یاد داشته باشید که محبت شما چاره ساز تر است.به یاد داشته باشید که بهترین راه برای کنار آمدن با این افراد همان مدارا کردن است.

 

چه واکنشی داشته باشیم؟

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با همسرتان زیاد جر و بحث می کنید ،به خاطر داشته باشید که اختلافات بین زوجین زیاد پیش می آید و از هر زوجی به زوج دیگر کاملا متفاوت است،پس نمی توان رابطه همسر و خود را با زوج دیگری مقایسه کرد.

بعضی از افراد علاقه ی خاصی دارند که همیشه مشغول بگو مگو های مختلف با دیگران باشند،فراموش نکنید که نباید این بهانه را دست آن ها داد.زیرا بسیاری از افراد از طریق جنگ و مباحثه قصد پیروز شدن و قدرت نمایی دارند و اگر پیروز شوند،دچار احساس قدرت می شوند.

افرادی که لجبازند مانند بچه ها سعی دارند با تکیه بر دلایل غیرمنطقی ای،از بازی مباحثه پیروز بیرون بیایند.در واقع کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس این رفتار را بیشتر از قبل تشدید می کند.شما باید رفتار های لجبازانه را بشناسید و بدانید چگونه با آن ها مقابله کنید.

 

افراد لجباز چگونه اند؟

_دوست دارند اشتباهات دیگران را سریعأ تلافی کنند.

_عمدا کارهایی می کنند که می دانند همسرشان مخالف است.

_قول می دهند تا رفتارشان را تکرار نکنند اما به طریق متفاوت و حتی بدتری آن را تکرار می کنند.

_حرف گوش نمی دهند و با منطق خود پیش می روند.

_از آزار دادن همسرشان احساس خوبی پیدا می کنند.

 

در برابر فرد لجباز

_اگر شما همسری لجباز دارید فراموش نکنید که همیشه مصالحه به نفع شما و زندگیتان است و لجبازی متقابل شما مشکلات را دامن می زند.

 

_تلاش نکنید که همیشه همسرتان را راضی نگه دارید چون اینگونه افراد به دنبال علاقه ی بدون شرط و پذیرش بی قید و شرطند.این گونه شما خسته شده و از ادامه ی راه باز می مانید.

 

_از اینکه او این رفتار را تبدیل به عادت هر روزه و مکرر کند جلوگیری کنید.بعضی مواقع طرف مقابل لجبازی می کند چون فکر می کند شما خودتان را از او برتر و بهتر می دانید،اگر قضیه از این قرار بود با لحن دوستانه ای به او توضیح بدهید که دچار اشتباه و سوء تفاهم شده است و این تفکر شما نیست.

 

_یاد بگیرید تا به صورت ماهرانه ای گفتگو کنید.خوب شنیدن و گوش کردن باعث می شود از لجبازی فرد مقابل کم شود.

 

_اگر همیشه اشتباهات همسرتان را می بینید به او حق بدهید که لجبازی کند،نکات مثبت او را هم ببینید و به خاطر کارهای خوبش او را به اندازه تحسین کنید.

 

_انتقادپذیر باشید وبه هرچیزی که در مورد رفتار و اخلاق شما از سوی همسرتان گفته شد، واکنش منفی نشان ندهید.روی حرف های او فکر کنید ،شاید نکته ی قابل توجهی پیدا کردید که ارزش فکر کردن و تغییر از سوی شما را داشته باشد.

برای کسب هرگونه اطلاعات و یا مشاوره دراین باره می توانید با درمانگران ما در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی مهرایران در تماس باشید.