خیانت و چگونگی برخورد با آن

زندگی با فردی که به ما خیانت کرده شاید سخت ترین کار ممکن باشد .وقتی می پرسید که درباره ی این موضوع چه تصمیمی باید بگیرید باید بگوییم که هیچ پاسخ واضح و مشخصی برای این سوال وجود ندارد.شاید بتوان دوباره ارتباطی تازه با همسر خود بگیرید و رشته های از هم پاره شده ی رابطه را از نو مرمت کنید.

حتی می توان اعتمادی را که از دست رفته است را جبران کرد و آن را دوباره زنده کرد و بارها پیش آمده است که فرد خیانت کار پشیمان شده و سعی کرده که همه چیز را دوباره از نو با همسرش شروع کند.این موضوع همیشه موضوعی دردناک بوده و خواهد بود و برای هیچ کس ساده نیست که بعد از متوجه شدن این ماجرا با فرد خیانت کار ادامه بدهد.ه

همه ی افراد با امید و آرزو دست به انتخاب همسر می زنند اما وقتی که پی به خیانت او می برند سریع گزینه ی جدایی را انتخاب می کنند اما خیلی از افراد تصمیم می گیرند تا روابط را از نو بسازند.

 

گفتگو با همسر

شما می توانید در مورد این موضوع با همسرتان صحبت کنید و دلیل این کار را جویا شوید:

_چطور با آن فرد آشنا شدی؟

_چه کسی از نزدیکان ما آن فرد را می شناسد؟

_چطور شد که همچین تصمیمی گرفتی؟

_آیا هنوز هم مایلی با او ارتباط داشته باشی؟

 

باورهای غلط و اشتباه

_فکر می کنید با تحقیر همسرتان او پی به اشتباهش می برد.

_فکر می کنید که اگر او را ببخشید باز هم خیانت می کند.

_با پرخاش و خشم با وا برخورد می کنید و این خشم همیشه در دل شما می ماند.

_فکر می کنید که شما هم باید خیانت کنید.

_افشا گری می کنید و موضوع را به همه می گویید.

_فکر می کنید که فرد سوم مقصر است.

 

نحوه ی برخورد با فرد خیانت کار

۱٫وقتی که شما متوجه موضوع خیانت می شوید ،سیستم بدنتان تحلیل می رود و ممکن است:مشکلات روحی،استفراغ،بی خوابی،اختلال حواس و لرزش،بی اشتهایی و غیره….را تجربه کنید.این را بدانید که اگر شما برای خودتان ارزش قاعل شوید،همسرتان هم برای شما ارزش قائل خواهد شد،پس از خودتان در وهله ی اول بیشتر از قبل مراقب کنید.

 

۲٫پرخاش و حرکت تکانشی مشکلی را حل نمی کند ،پس به سرعت وارد عمل نشوید و قبل آن کمی فکر کنید.

 

۳٫افکار و احساسات خود را درباره ی این موضوع به صورت واضح و کامل بنویسید.

 

۴٫دنبال مقصر نگردید و سعی نکنید خودتان را قربانی جلوه دهید.

 

۵٫واقع بین باشید و بعد از اینکه خوب فکر کردید و متوجه شدید که هیچ تصمیمی به جز جدایی نمی توانید بگیرید،سرمایه برای رفع نیاز و تهیه مسکن را مدنظر خودتان قرار داده و اقدام کنید.

 

۶٫با همسرتان حرف بزنید.از او علت این کار را بپرسید و بخواهید تا بگوید که وقتی این کار را کرده است مشغول چه فکری بوده و چه هدفی داشته است.

 

۷٫وقتی همسرتان را بخشیدید انتظار نداشته باشید تا خشم و احساسات منفیتان به سرعت از بین برود و سریع اعتماد کنید،پس به خودتان زمان لازم برای هضم مسائل را بدهید.

 

۸٫اگر خواستید با همسرتان ادامه دهید،حتما از او بخواهید تا آزمایش مخصوص بیماری های مقاربتی را انجام دهد و تا نتیجه ِآزمایش را دریافت نکرده اید ،رابطه ی جنسی محافظت شده داشته باشید.

 

۹٫ممکن است خیانت همسرتان دلایلی مثل: تربیت نادرست، مشکلات شخصی و غیره باشد.قبل از اینکه دلیل را بپرسید بیهوده خودتان را سرزنش نکنید و فکر نکنید که حتما اشتباه از سمت شما بوده است.

 

۱۰٫نقش افرادی که برایشان اتفاقی نیوفتاده را بازی نکنید،این کار اوضاع را بدتر می کند و این کار باعث تشویق همسرتان به خیانت های مکرر می شود.

 

۱۱٫سعی نکنید با شخص سوم تماس برقرار کنید،این کار به شما ضربه ی بیشتری وارد می کند.

 

۱۲٫به یک روانشناس مراجعه کنید.در اینجور مواقع قدرت فکر کردن از فرد خیانت دیده سلب می شود پس بهتر است که برای جلوگیری از حرکت های اشتباه،از یک فرد با تجربه در این زمینه کمک بخواهید.

 

۱۳٫طلاق را راه آخر بدانید .اگر متوجه شدید که همسرتان قابل تغییر نیست،آن وقت به طلاق فکر کنید

 

در آخر باید گفت که این کار ممکن است از سوی هر فردی رخ بدهد اما در مقابل، حفظ رابطه کاری سخت و طاقت فرساست.در حقیقت در این جور مواقع،مراقبت از خودتان مهم تر از هرچیز دیگریست.تا آن جا که می توانید سعی کنید با توجه به منطق،به همدیگر اعتماد کنید و در مورد مشکلات با هم صحبت کنید.درصورت هرگونه سوال درباره ی این موضوع می توانید به درمانگران ما در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی مهر ایران مراجعه کنید.