چطوری شاد زندگی کنیم؟

 

 

سلام من فاطمه فریدونی روانشناس و رواندرمانگر کلینیک مشاوره و خدمات روانشناسی مهر ایران هستم ،امروز می خوام با شما در رابطه با شاد بودن صحبت کنم.

خیلی از شما ها شاید مشکل چندانی نداشته باشید ولی همش غمگین هستید و یا شاید هم به خاطر مشکلات زیادی که دارید غمگین هستید و یا خیلی دلایل دیگر که اصلا این دلایل برای شاد بودن شما مهم نیست.

در واقع منظورم این است که مشکلات همیشه هست برای همه هست و برای هرکس به شکل های مختلف وجود دارد ولی ما باید روی اصل بی خیالی زندگی کنیم . یک مثالی هست که می گوید:« سخت میگیرد جهان بر مردمان سخت کوش » یعنی هرچی بیشتر سخت بگیری، زندگی هم بر تو بیشتر سخت می گذرد.

زندگی خیلی طولانی نیست و مهم شاد زندگی کردن در این مدت کوتاه است، گرچه برخی از عواملی که شادی را تحت تاثیر قرار می دهند و خارج از کنترل ما هستند مانند ژنتیک که نقش مهمی در شرایط زندگی دارد و قابل کنترل هم نیست.

طبق تحقیقات بعضی از افراد، ذاتا شادتر از دیگران هستند و با کوچکترین مسائل ساده هم احساس شادی و سرخوشی می کنند و بعضی از افراد به راحتی احساس شادی نمی کنند. و طبق این تحقیقات احساس شادی می تواند به زمینه ژنتیک فرد هم مربوط باشد.

به هرحال من با ژنتیک شما کاری ندارم میخواهم به شما راهکارهایی برای شاد بودن بدهم که چه کارهایی انجام دهید و چه کارهایی انجام ندهید…

 

به چه چیزهایی اهمیت ندهیم:

 

۱)بقیه چه فکری می کنند

بزرگترین دغدغه ذهنی ما این است که بقیه چه فکری در مورد ما می کنند اگر فلان کارو بکنیم اگر فلان حرفو بزنیم و…در واقع اصول زندگی ما روی حرف « مردم چی میگن » پیش می رود.

مردم چی میگن و چه فکری می کنند اصلا مهم نیست چون شما هرکاری انجام دهید بالاخره کسی هست که آن را نپسندد و کلا غیر ممکن است شما کاری انجام دهید و مورد پسند همه مردم قرار گیرید.

پس کاری را انجام دهید که دوست دارید اون کاری که باعث شادی شما می شود چون شما برای خودتان زندگی می کنید نه دیگران .

 

۲)ترس…

ترس از شکست،شکست را نشانه بی کفایتی و کامل نبودن خود ندانید چون اینجوری همیشه احساس بدبخت بودن می کنید بلکه شکست را وسیله ای برای یادگیری  تجربه خود بدانید و نذارید مانع رسیدن شما به آرزوهایتان شود.

ترس از طرد شدن،خیلی از ما از پذیرفته نشدن آنقدر میترسیم که اصلا اقدامی برای پذیرفته شدن حتی انجام نمی دهیم. یا به عبارتی ریسک نمیکنیم و برای ریختن ترسهایمان دل به دریا نمی زنیم و با آن ترس روبه رو نمی شویم و همین باعث می شود هیچ پیشرفتی نکنیم و همین پیشرفت نکردن هم باعث غمگین شدنمان می شود.

 

۳)اشتباهات قبلی

هیچ انسانی وجود ندارد که در زندگی اش اشتباه نکرده باشد، کلا زندگی بدون اشتباه امکان پذیر نیست این اشتباه کردن بخشی از طبیعت انسان است.

گاهی ما در مواجهه با اشتباهاتی که انجام دادیم، خود را نمی بخشیم و حتی دائم خود را سرزنش می کنیم و همین هم باعث می شود شادی از ما دور شود.

 

۴)رقابت بر سر خوب بودن

همه ما دائم در تلاش این هستیم که در برابر بقیه خوب باشیم و دائم در حال غر زدن به خودمان هستیم که به اندازه کافی خوب و کامل نیستیم در مقابل دیگری.

«خوب خودت باش!» این جمله را سرلوحه خودتان قرار دهید تا از خودتان راضی باشید.

 

۵)آمدن شادی

همیشه به خودمان می گوییم که اگر فلان اتفاق می افتاد ، خوشحال می شدم و یا … از این قبیل جملات و شادی ما در گرو رخداد اتفاق ویژه ای است و دائم هم منتظر این اتفاق هستیم و شادی را از خود میگیریم.

 

چه کارهای برای شاد بودن انجام دهیم:

 

۱)توقع کم و تلاش بیشتر:

افرادی که برای کمترین تلاش خود، انتظارات فراوان دارند، کمتر از دیگران از زندگیشان راضی و خوشحال خواهند بود.

 

۲)معاشرت با افراد شاد:

یادتان باشد که شادی مسری است. پس با افرادی معاشرت کنیم که مجاورت با آنها به ما انگیزه و امید می دهد ولی این را یادتان باشد که این وظیفه ما هم هست که در قبال دیگران اینگونه باشیم.و از افراد منفی بافی یا همان انرژی منفی دوری کنید تا انرژی مثبت داشته باشید و شاد باشید.

 

۳)صداهای معجزه گر:

به موزیک های شاد گوش دهید تا به شما حس بهتری بدهند.

 

۴)بنویسید:

هر روز اتفاقات مثبتی که برایتان اتفاق افتاده است را بنویسید و یا حتی چه چیزهایی دوست دارید و یا آرزو دارید را بنوسید ، کلا چیزهایی را بنویسسد که باعث خوشحال شدنتان می شود.

 

۵)از خانه بیرون بروید:

برای چند دقیقه هم که شده بیرون بروید و از فضای آزاد استقاده کنید.

پیاده روی کنید، پیاده روی پمپاژ خون به قلب را بهبود داده و استرس را کم می کند.

با دوستانتان به تفریح بروید.

 

۶)کار خوب انجام دهید:

کارهای خوبی مثل غذا دادن به حیوانات و یا کمک کردن به خیریه ووو… و خیلی کارهایی که ارزش های شماست و از علاقه مندی های شماست حتی نقاشی کشیدن و.. کلا انجام اینگونه کارها به شما احساس خوبی می دهد و این احساس خوب هم به شادتر بودنتان کمک می کند.

 

۷)غذای سالم:

خوردن غذای سالم و مورد علاقه تان احساس بهتری در شما ایجاد می کند.

 

۸)خودتان را دوست داشته باشید:

به خودتان توجه کنید و در آیینه به خودتان نگاه کنید و بگویید که تو زیبایی و لایق بهترین ها هستی…

 

۹)رها کنید:

از کارهای منفی و آدمهای منفی و کلا هرچیزی که منفی است و باعث ناراحتی تان می شود دوری کنید و رهایشان کنید.

 

۱۰)لبخند بزنید:

بدون هیچ دلیل خاصی لبخند بزنید و بخندید. طبق تحقیقات لبخند زدن حتی لبخند زدن مصنوعی باعث کم شدن استرس می شود و ضربان قلب را هم متعادل می می کند.

 

۱۱)مثبت فکر کنید:

اگر می دانستید که طرز فکر شما چقدر تاثیر دارد در نوع روحیه تان و طرز زندگیتان هرگز منفی فکر نمی کردید. که البته همین طرز فکر مبحث گسترده ای است که در مقاله های قبلی برایتان توضیح دادم ولی کلی بگویم مثبت فکر کردن باعث می شود تا خوشحالتر باشید و محتی مثبت ها را به خودتان جذب کنید«طبق قانون جذب» به هر حال مهم نیست که امروزتان چقدر سخت گذشت فقط کافی است که نسبت به این سختی نگاه مثبتی داشته باشید.

 

« شادی پیدا کردنی نیست؛ بدست آوردنی است. »