چگونه در برخورد با دیگران رفتار صادقانه داشته باشیم

چگونه میتوانیم در برخورد با دیگران رفتاری صادقانه از خود نشان دهیم

براساس تحقیقات ثابت شده است وقتی شما از دیگران تعریف میکنید در نظر این افراد شما یک شخص خون گرم و مهربان جلوه خواهید کرد که بسیار دوست داشتنی ست و به گونه ای غیر مستقیم در قلب افراد نفوذ خواهید کرد.

همانگونه که میدانید در مورد هر فردی حتما ویژگی ای وجود دارد که قابل تحسین و توجه باشد و حتی ممکن است کوچک و غیرقابل تعریف باشد اما شما می بایست ذره بین خوش بینی خود را درآورده و نکات مثبت دیگران را با آن ببینید.این گونه است که شما علاوه بر دادن حس خوب به دیگران دنیایی جدید را پیرامون خود می گشایید.

اگر می خواهید به شیوه ای کاملا معمول از افراد تعریف کنید آن را مستقیم و صریح بیان کنید زیرا این کار باعث میشود که شما تاثیر عمیقی بر افراد بگذارید.

مثلا می توانید در هنگام سخن گفتن با افراد بگویید:

-_شما یک معلم بسیار با تجربه اید.

_شما یک نقاش ماهرید

_دکوراسیون منزلتان بسیار زیباست.شما جدا خوش سلیقه اید.

 

چگونه تکنیک تعریف کردن از افراد را موثرتر به کار ببریم

۱٫نام بردن افراد

اینکه شما بتوانید نام افراد را بین جملات خود ببرید تاثیری مضاعف داشته و اشتیاق آنها را برای شنیدن آنچه میخواهید بگویید افزایش خواهد داد.هنگامی که شما میخواهید سخنی را به فرد موردنظرتان بگویید در ابتدا نام او را اورده و مشاهده کنید که تا چه حد میزان علاقه و اشتیاق فرد برای شنیدن موضوع موردنظر شما افزایش می یابد.

 

۲٫استفاده از روش چرا و چگونه

بسیاری از مواقع تعریف ها و تحسین هایی که در مورد دیگران به کار میبریم صادقانه تلقی نمی شوند زیرا ما دلیل صحبت های خود را بیان نمی کنیم.افراد باید بدانند که شما چرا آنها را تشویق کرده اید و به چه دلیل برای شما جذاب بوده اند.مهمترین عاملی که سبب میشود تعریفات شما به دل افراد بنشیند اطمینان آنها از صادقانه بودن سخن شماست.

مثلا:

زهرا تو دختر خوبی هستی و برای من بهترین دوستی زیرا همیشه به من توجه خاصی داشته ای.

یا

لیلا تو خیلی شخص با سلیقه ای هستی زیرا یک باغچه ی زیبا به همراه گلهای زیاد درست کرده ای.

 

۱٫بردن نام افراد

۲٫تعریف از اشخاص

۳٫بیان دلیل تعریف از آن ها

تاثیرات بسیار بلند مدتی در ذهن افراد داشته و تاثیر شما را بر روی آنها به طور چشم گیری افزایش خواهد داد.هرگز از چیزی که نسبت ب آن احساسی ندارید تعریف نکنید زیرا اینکار صادقانه نیست و در واقع تملق است و به راحتی قابل تضخیص است.

 

 

تعریف از جانب یک فرد غایب

این نوع تعریف در واقع به واسطه ی شخص ثالث به فرد اصلی انتقال می یابد و در این تعریف شما میتوانید توسط یکی از دوستان خود که سخنور خوبی است تعریف خود را به فرد مورد نظرتان منتقل کنید و در واقع این روش نوعی قانون ازتباط است که پیغام و نقل قول در مقایسه با صحبت مستقیم امکان دارد تاثیر بیشتری روی افراد بگذارد.

 

چگونه پذیرنده ی یک تعریف باشیم؟

زمانی که افراد از ویژگی های شما تعریف میکنند:

۱٫صحبت های آن ها را گوش کنید.

۲٫از فرد مقابل تشکر کنید.

۳٫صداقت خود را اثبات کنید.

همانند:

علی:جواد چه لباس قشنگی پوشیده ای!

جواد:ممنونم علی.تازه آن را خریده ام.ممنونم که توجه کردی.

اینکه شما تعریفی را بپذیرید بدان معناست که شما اعتمادبه نفس بالایی دارید و رد کردن تعریف و جبهه گرفتن درمقابل آن گویای عدم اعتماد به فرد مقابل است و رابطه شما را با او دچار خلل خواهد کرد.

برای اینکه تمرین کرده باشید و کم کم این رفتار را بیاموزید روزانه از سه شخص متفاوت و ویژگی هایشان تعریف کنید.با رعایت نکاتی که گفته شد میتوانید از ظاهر و یا رفتار افراد تعریف کنید.

طبق گفته ی درمانگران مرکز مشاوره و روانشناسی مهرایران شما به راحتی میتوانید نتیجه ی رفتارتان را بعد از انجام آن ببینید.شما پس از مدتی متوجه خواهید شد که تعریف کردن پاداش بیشتری را نسبت به مورد تعریف واقع شدن نصیب شما خواهد کرد.