خدمات تخصصی کودک و نوجوان

 

کلینیک تخصصی کودک و نوجوان

نوجوانی

 

یکی از مهم ترین دوره زندگی نوجوان است . مرکز مشاوره مهر ایران یکی از بزرگترین مراکز روانشناختی در قلب تهران(میدان ونک) است. که در زمینه نوجوانی به صورت تخصصی فعالیت می کند.

دوره نوجوانی، کودک رو به بزرگسالی متصل می کند . با شروع نوجوانی تغییراتی در او ایجاد می شود مثل تغییرات ظاهری.منظور از بلوغ یا نوجوانی در تمام جنبه های عقلی و اجتماعی است. طول مدت دوره نوجوانی چندان مشخص نیست بسته به افراد متغیر است.شروع آن همراه با بلوغ جنسی است.دوران نوجوانی دوران طوفان و تنش شدید است و به عبارتی نوجوانی دوران طغیان و سرکشی می توان نام برد. منظور از این عبارت این است که نوجوانان افراد سرکش ،آشوبگر هستند. ولیکن یک انقلاب درونی در دوران بلوغ اتفاق می افتد.

 

 

سن بلوغ یا نوجوانی

 

به سه دلیل سن شروع و پایان بلوغ مشخص نیست:

  1. گوناگونی علائم بلوغ.

۲.متفاوت بودن ساختمان جسمانی و وضعیت روحی و روانی افراد است.

۳.زود رسی بلوغ در نسل های امروز.

۴.حدوداً سن بلوغ در دختران ۱۶-۹ سال و در پسران ۱۷-۱۰ سال در مجموع بلوغ بین ۱۸-۱۲ سال است.

 

 

مراحل نوجوانی

 

تحولات این دوره به سه مرحله تقسیم می شود:

مرحله اول: فاصه گرفتن (۱۲-۱۴سالگی)

با رشد جسمی و اولین نشانه بلوغ و کودک با بستن  در حموم یا اتاق یا تغییرات بدنی خود را مخفی کردن مشاهده شود. این مدل رفتارها ی محرمانه و اختصاصی، نقش روانی و اجتماعی در وابستگی کودک به والدین کم می شود با فاصله گرفتن کودک از والدین رازهایی را با دوستان نزدیک تر خود مطرح می کنند.

مرحله دوم: جدایی تدارکاتی(۱۷_۱۵ سالگی)

این مرحله مرکز اصلی نوجوانی و مشکلات است.با رشد بدنی و جنسی همراه است. در این مرحله با رشد مغز و توانایی های شناختی نوجوان و ارتباط عمیق با گروه همسالان نسبت به والدین و بزرگسالان جدایی بیارد آورد اما نه جدایی مکانی اما معمولا جدایی روحی ،فکری ،ارثی و رفتاری است. و در زمبنه های ذهنی استقلال را برای نوجوان فراهم می کند.

در این مرحله یادگیری و کسب دانش و ادامه تحصیل یه نیاز مهم در تعلیم و تربیت نوجوان است.

مرحله سوم : ورود مجدد به مناسبات اجتماعی( ۲۰-۱۸ سالگی)

در صورتیکه نوجوان در مراحل قبل نسبتاً  بهنجار بود. نوجوان در اینجا به صورت فرد مستقل و خود کفا در مناسبات خانوادگی-آموزشی-شغلی- اجتماعی فرهنگی ایفای نقش می کند. نوجوان در این مرحله آماده است تا زندگی جوانی و بزرگسالی را با موفقیت شروع کند.

 

 

تحولات جسمی

 

در نوجوانی هم مانند مرحله جنینی تغییرات سریع اتفاق می افتد. تعادل جسمی نوجوان بهم می خورد. تغییرات عمیقی در ارگانیزم بروز می کند. شکل و حجم بدن تغییر می کند و طرح عمومی نوجوان از حالت کودکی خارج شده، مانند قالب و اندازه بزرگسالان می شود.

اعضای بدن از پایین به بالا رشد می کند. طوری که پاها بزرگ و دراز می شود و سپس رشد بخش میانی بدن و عضلات آغاز می شود و به ترتیب سایر اعضای بدن تغییر می کند.افزایش ناگهانی قد و وزن نشانه اولین بلوغ است.

با رشد جسمی نوجوان حساسیت بیشتری نسبت به بدن خود پیدا می کند. پسران با ایستادن جلوی آینه و مشاهده بدن خود به این می اندیشند که بدنشان طبیعی است یا غیر طبیعی .دختران حساسیتشان به بدن و جذابیت ظاهری خود نسبت به پسران بیشتر است. اگر نوجوان در این دوره خود را طبیعی بدانند در آینده عزت نفس بیشتری دارند.

 

 

تحولات جنسی

 

رشد جنسی در نوجوانان یکی از معیارهای مهم و شناختی در دوران بلوغ است. ویژگی اولیه جنسی،  در طول دوران بلوغ اندام جنسی پسران(بیضه ها و آلت) و اندام جنسی دختران(تخمدان ،رحم و مهیل) بزرگ تر و رسیده تر می شود. در پسران بیضه ها شروع به اسپرم سازی می کند و غدد پروستات منی تولید می کند و در دختران تخمدان و تخمک رشد می کند. ویژگی ثانویه جنسی در دختران و پسران متفاوت است. مثل روییدن مو صورت در پسران و رشد پستان ها در دختران شروع شد.  با رشد آلت و جهش قد پسران و کلفت شدن صدای آنان با گذشت شش ماه  است. اولین احتلام یا دفع خود به خود منی و اسپرم بعد از یکسال از بزرگ شدن آلت بروز می کند.

رشد پستان و جهش قد در دختران در ده و نیم سالگی شروع می شود و موهای زهاری در یازده سالگی و موهای زیر بغل در سیزذه سالگی بروز می کند. نخستین عادت ماهیانه در آغاز ۱۳ سالگی رخ می دهد.

 

 

تحولات شناختی

 

در دوره نوجوانی بیشتر تغییر رفتارها و گفتگوها، استدلال ها و اظهار نظرها و دیدگاهای انتقادی نوجوانان نیز وجود دارد.

 

 

مخاطرات اخلاقی در دوران نوجوانی

 

نوجوانان مشکل دار، رشد نیافتگی و خود محوری در آنها دیده می شود. اطاعت آنان از قوانین به دلیل افراد قدرتمند و ترس از تنبیه است. آنان یاد می گیرند قوانین را نادیده بگیرند، بدون آنکه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.گروهی از نوجوانان به دلیل مشکلات اخلاقی و ارزشی به مواد مخدر روی می آورند و به تدریج آسیب های  دچار می شوند.

بعضی از نوجوانان مشکل مواد مخدر و شکنی ندارند، اما پرسش هایی درباره معنای زندگی، مذهب و…دارند.

کودک

 

بازی از ضروریات زندگی کودکان است که توسط متخصصین کودک مرکز مشاوره مهر ایران انجام می شود  همانطور می دانیم کودکان افکارشان را از طرق بازی بازگو می کنند و به همان راحتی که بزرگسالان احساساتشان را بیان می کنند، درمانگران همین کار را به وسیله بازی انجام می دهند.

همه ی انسان ها  نیاز به حرکت و جنبش دارند و بازی کردن بخش مهمی ازاین نیاز است باری خمیر مایه ی این تفکرو اندیشه  است. .  هرفرد برای رشد ذهنی و اجتماعی خود نیازمند اندیشه و تفکر است.

بازی کردن بهترین شکل فعالیت هر کودک با رشد طبیعی است. .
بازی کردن بخشی از دنیای کودکان است آن را جدی بگیرید..
موثر ترین روش در یادگیری  کودکان بازی کردن است. .
بازی کردن میتونه بهترین روش تربیتی و آموزشی  هم باشه..

 

 

کودک با بازی کردن نیازهای حسی-حرکتی خود را برآورده می سازد و می تواند انرژی خود را تخلیه که تخلیه انرژی باعث آرامش او می شود، اگر این انرژی تخلیه نشود، کودک را مضطرب و افسرده و پر تحرک کی کند بازی کردن  به اندازه تغذیه صحیح و احساس صمیمیت و امنیت برای رشد کودک مهم و ضروری است و به خلاقیت کودک کمک می کند. گاهی ویژگی های رفتاری کودکان در بازی هایشان کاملا مشخص می شود.

 

 

بازی درمانی

 

 

از بازی به عنوان روشی برای درمان مشکلات کودکان استفاده می کنند. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند مسائل و مشکلاتشان را حس کنند، در این نوع درمان، به کودک آموزش می دهند احساسات آزاردهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی کردن نشان بدهند.

کودکان بی قرار حواس پرت که کنترل کمی روی حرکات بدنی خود دارند ، انجام بازی  کمک می کند آرام شوند و دیگر تنش نداشته باشند.کودکانی که مورد ضرب و شتم و آزار جنسی قرار گرفته اند، می توانند از طریق بازی درمانی تا حد زیادی به آرامش و بهبود برسند.

بازی درمانی به کودکان کمک میکند مشگلات و ناراحتی های خود را درک کنند و با آن کنار بیایند. روش های درمانی رایج بزرگسالان حرف زدن در مورد  چیزی که ناراحتشان کرده اصلا مفید نیست برای کودکان تنش برانگیز است.

 

 

کار کارشناسان بازی درمانی مهر ایران

کارشناس بازی درمانی، در زمینه‌های متفاوت رشد و وابستگی کودک آموزش های جامعی دیده اند. آن ها یاد گرفته اند که چگونه از بازی به عنوان وسیله ای برای درک کودک و برقراری ارتباط با او در زمینه ی احساسات، افکار و رفتارش استفاده کنند. آن ها نخست با دقت به نگرانی‌های شما در مورد کودک تان و خانواده گوش می سپارند. سپس با مراجعه به تجربه های خود، تنش‌های موجود در خانواده را درمی یابند و آن گاه به کودک کمک می کنند تا  به درک درستی از آن ها دست یابد. ممکن است کارشناسان نیاز داشته باشند اطلاعات بیشتری از مدرسه یا دیگر شخصیت‌های بزرگسال پیرامون کودک به دست آورند. توانایی‌ها و نقاط ضعف کودک تان از سوی این کار شناسان ارزیابی می‌شود.
بازی‌درمانگر ها  به شما خواهد گفت که به کودک تان درباره ی بازی درمانی چه بگویید و چگونه به پرسش های او پاسخ دهید. آن ها ممکن است به شکل انفرادی یا با همکاری مجموعه‌ای از کارشناسان به درمان بپردازند و امکان دارد به شما پیشنهاد کنند برای بخش هایی از روند درمان به کارشناسان دیگری مراجعه کنید. این بخش حتی ممکن است کارشناسی برای پشتیبانی از والدین را نیز شامل شود. گاهی‌، کارشناسان بازی درمانی در اتاق بازی کودک و در حضور او با والدین به گفت و گو می پردازند. بعضی از بازی درمانگران  که آموزش‌های ویژه‌ای دریافت کرده‌اند، ممکن است به آموزش والدین بپردازند تا با به کارگیری روش های کودک محور، رابطه ای بهتر با کودک خود برقرار کنند.اختلالاتی که با بازی درمانی درمان می شود
انواع اختلالاتی را که ریشه در احساسات و هیجانات کودک ، سازگاری او با محیط و … دارند، می‌توان با این روش درمان کرد. افسردگی کودکان ، ترسهای کودکان ، مشکلات رفتاری که ریشه اضطرابی دارند شب ادراری ، ناخن جویدن ، دروغ گفتن ، پرخاشگری و … را می‌توان با استفاده از این روش حل کرد.