• مشاوره پیش از ازدواج
  • خدمات مشاوره خانواده
  • روانشناسی صنعتی و سازمانی
  • مشاوره تحصیلی و شغلی

دندانپزشکی زیبایی

 دندان پزشکی زیبایی اصلیZ1

  در دنیای مدرن امروز زیبایی لبخند جزء مهمترین معیارهای نشان دهنده شخصیت ، سلامت و میزان توجه فرد به بهداشت و آراستگی فردی است. زیبایی لبخند، حاصل هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندان هاست. برای رسیدن به این هماهنگی شاید لازم باشد تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل آید. در واقع روابطی میان اجزای صورت، اندازه هر عنصر، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسبات این روابط چهره را خواستنی و زیبا می کند.یک دندانپزشک زیبایی باید این اجزاء و روابط بین آنها را بشناسد و به آنها دقت کند.

طراحی لبخند

Z2طرح لبخند یا طراحی لبخند مجموعه ای از  اصول و درمانهای زیبایی را در بر می گیرد تا به ایجاد لبخندی زیبا منجر گردد. دندانها به لحاظ فرم، شکل، اندازه، رنگ و هماهنگی با یکدیگر و فرم صورت و لبها از قوانین و اصولی تبعیت می کنند که در صورت رعایت تمام این اصول و هماهنگی پارامترهای فوق الذکر در بیشتر موارد لبخندی زیبا و دلنشین نصیب فرد مینمایند. البته تمامی موارد بالا بندرت در دندانهای افراد هماهنگ با یکدیگر وجود دارند ولیکن اصلاح بسیاری از این موارد در غالب موارد امکان پذیر است . این اصلاحات را می توان از طریق ارتودنسی، لامینیت(کامپوزیت یا پرسلن)، روکش، سفید کردن دندانها ( Bleaching )، جراحی لثه و غیره ایجاد نمود.این درمانها شامل بلیچینگ، لمینیت یا لامینیت، ونیر یا کامپوزیت ونیر، روکش های فول سرامیک و غیره است، تا توسط آنها رنگ، شکل، فرم، موقعیت و سایر موارد را اصلاح کنیم و لبخندی زیبا و جذاب را به بیمار هدیه بدهیم. یک نکته دیگر در اصلاح طراحی لبخند آن است که این درمان تنها در افرادی که دارای دندانهای خراب، شکسته، نامرتب و تغییر رنگ یافته هستند، انجام نمیشود بلکه در کسانی که دندانهای خوب و سالمی دارند نیز گاهی با تغییراتی کوچک در فرم و یا سفید کردن دندانها می توان تغییر مثبت چشمگیری را در ظاهر شخص ایجاد نمود.

به منظور انجام اصلاح طرح لبخند، ظاهر صورت، رنگ پوست، دندان (رنگ، طول، عرض، شکل و نمای دندان )، بافت لثه و لب ها برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا در نظر گرفته می شود.

Z3

لامینیت دندان چیست

لامینیت پوسته نازکی که ازجنس سرامیک (لومینیر ،ای پی اس ، پرسلن ونیر و …) یا کامپوزیت (کامپوزیت ونیر) می باشد و جهت اصلاح شکل ، رنگ، اندازه و بهبود تناسب دندانها بکار می رود. لامینیت در دو نوع موجود می باشد. سرامیکی و کامپوزیتی, در انواع سرامیکی ، دندان ها تراش می خورند و از تراش قالبگیری شده و کار به لابراتوار سپرده میشود. در لامینیت های کامپوزیتی دندان تراش نمی خورد و لایه نازکی از کامپوزیت های های پالیش (بسیار براق شونده) بصورت مستقیم و بوسیله دندانپزشک روی دندان شکل داده میشود.

Z4

لمینیت کامپوزیت همان ونیر های مستقیم کامپوزیتی هستند که در صورت استفاده از تکنیک مناسب و کامل ؛ رقیب های بزرگ لامینیت سرامیک های نسل جدید هستند ، و مزیت بزرگی نیز به همراه دارند که عدم تراش غیر لازم در دندان است.

Z5

موارد مصرف لامینیت ها را می توان به شرح زیر نام برد :

  1. مواقعی که دندان ها دارای تغییر رنگ عمیق هستند و نمای نازیبایی به بیمار می دهند. مثل تغییر رنگ ناشی از فلوروزیس، ضربه به دندان و دندان دارای عصب کشی ناقص و مصرف تتراسیکلین.
  2. در مواردی که دندان ها دارای ترک خوردگی سایش و حتی شکستگی لبه دندانی هستند.
  3. هنگامی که بخواهیم فاصله بین دندان ها را ببندیم.
  4. هنگامی که بیمار تمایل به تصحیح خط لبخند (smile design ) خود داشته باشد.
  5.  در درمان نامرتبی جزئی دندان های قدامی در موارد خاص نیز به کارگیری لامینیت ها موثر هستند. 

    باید توجه داشت در بعضی موارد خاص لامینیت ها به غیر از مسئله زیبایی به عنوان یک طرح درمان یا راه کاری درمانی مطرح می شوند. در این موارد جنبه درمانی آنها بیشتر مورد توجه است تا مسئله زیبایی مثلاً گاهی ساییدگی سطح بیرونی دندان که منجر به حساسیت دندان ها می شود با استفاده از لامینیت ها کاملاً بر طرف می گردد.

Z6تفاوت اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.
لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی می‌توانند از درمان لامینت استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟
لامینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می‌نای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت می‌شود.

آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟
– تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.