• مشاوره پیش از ازدواج
 • خدمات مشاوره خانواده
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • مشاوره تحصیلی و شغلی

 جراحی زیبایی لثه

جراحی افزایش طول تاج دندان

حتما با افرادی برخورد کرده اید که هنگام لبخند، مقدار زیادی از لثه آنها دیده می شود. به این حالت Gummy Smile خنده لثه ایی گفته می شود. دیده شدن بیش از حد لثه ها، خود مشکلی اساسی در زیبایی لبخند به وجود می آورد.

دلایل متعدد برای لبخند لثه ای وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • نمایش بیش از حد بافت لثه در فک بالا یا دیده شدن لثه هنگام خنده می تواند در نتیجه رشد غیر عادی دندان ها ایجاد شود. دندان هایی که با مقدار زیادی از بافت لثه پوشانده شده باشند کوتاه به نظر می رسند که نیاز به جراحی زیبایی لثه برای اصلاح طرح لبخند دارد. این موضوع حتی در شرایطی که طول دندان ها مناسب می باشد نیز ممکن است مشاهده شود.

جراحی زیبایی لثه

 

 • عضلات کنترل کننده حرکت لب بالا می توانند بیش از حد فعال باشند و باعث شوند لب بالا بیش از حد معمول حرکت کنند. هنگامی که این مشکل وجود دارد، بخش بیشتری از بافت لثه شما هنگام خندیدن در معرض نمایش قرار می گیرد و لبخند لثه ای بروز می کند.
 • نحوه رشد استخوان فک بالا و توسعه آن می تواند بر ظاهر لبخند لثه ای تاثیر داشته باشد. برای مثال، اگر فرد دچار برآمدگی بیش از حد فک بالا در داخل بافت لثه شود، فرد ممکن است در زمان لبخند زدن با نمایش بیش از حد بافت لثه مواجه شود که نیاز به جراحی لثه یا افزایش طول تاج لثه برای اصلاح لبخند لثه نما می باشد.

خط لبخند یا ناحیه زیبایی یعنی قسمتی از دندان ها که در زمان لبخند زدن نمایان می شود تحت تاثیر عوامل مختلف به شرح زیر است:

جراحی زیبایی لثه

 • ظاهر و اندازه لب ها
 • عضلات صورت
 • اندازه و ظاهر دندان ها
 • بافت لثه فرد

خط لبخند بهینه باید به صورتی باشد که هنگام لبخند زدن حداقل مقدار ممکن از بافت لثه نمایان شود. بافت لثه مشاهده شده در خط لثه باید متوازن بوده و حتی با لب بالا هارمونی و تناسب داشته باشد. به همین خاطر بسیاری از افرادی که لبخند لثه ای دارند یا بخش زیادی از لثه آنها هنگام لبخند زدن نمایان می شود احساس می کنند لبخند غیر جذاب دارند و در نتیجه نسبت به لبخند زدن بی میل می باشند. به هر حال، با توجه به عواملی که بر لبخند لثه ای تاثیر می گذارد، این حالت می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تر در ارتباط با وضعیت دندان ها و شاید نیاز به ارتودنسی دندان باشد. برای مثال، اگر لبخند لثه ای شما به خاطر چگونگی رشد دندان ها و توسعه فک ایجاد شده باشد، شما ممکن است با مشکل و ناراحتی در نحوه گاز گرفتن دندان ها مواجه باشید که این موضوع می تواند در بلند مدت بر سلامت دهان تاثیر گذار باشد. در ادامه درمان ها به منظور اصلاح لبخند لثه ای با روش های گوناگون از جمله جراحی زیبایی لثه مطرح شده است.

درمان

اگر شما فکر می کنید که لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما دارید، با دندان پزشک خود برای تایید وجود مشکل و راهکارهای درمانی ممکن از جمله جراحی زیبایی لثه صحبت کنید. در این حالت دندان پزشک وضعیت دهان، دندان ها و لثه های شما را برای تعیین مقدار اضافی نمایش لثه و دلایل احتمالی مربوط به آن مانند کوتان بودن دندان ها را بررسی می کند.

جراحی زیبایی لثهاین معاینه همچنین می تواند با قالب گیری سنتی یا دیجیتال از دندان ها و لثه ها همراه باشد. علاوه بر این برای بررسی های بیشتر ممکن است نیاز به تهیه عکس رادیولوژی از ریشه های دندان و استخوان فک وجود داشته باشد. اگر شما از مشکلات جدی لبخند لثه نما رنج می برید، دندان پزشک می تواند شما را به یک متخصص همچون پریودنتیست، متخصص ارتودنسی یا یک جراح دهان  به منظور بررسی جراحی لثه معرفی کند. در این حالت با توجه به ماهیت مشکل شما، درمان لبخند لثه ای می تواند شامل یک یا چند مورد از اقدامات زیر باشد:

 • جراحی عقب رفتن لثه (پریودنتال)لثه برداری (بالا بردن لثه) یا جراحی بلند کردن عاج (بهبود ظاهر لثه و اندکی تغییر شکل استخوان زیر آن) خدماتی است که برای بالا بردن خط لثه و حذف کردن آن از خط لبخند شما استفاده می شود. انجام این کار در مواردی مناسب است که دندان ها ظاهر کوتاه داشته باشند. در صورتی که سطح دندان دچار مشکل باشد یا سایر مشکلات زیبایی علاوه بر لبخند لثه ای نیز در بیمار مشاهده شود، دندان پزشکان زیبایی از روکش پرسلاین یا ونیر طراحی شده برای شما با توجه به اهداف زیبایی مورد نظر استفاده خواهند کرد. جراحی زیبایی لثه با بالا بردن لثه یک عمل جراحی بسیار ساده است که از طریق ایجاد شکاف یا الکتروکوتر در حالت بی حسی موضعی با استفاده از داروی ضد تشویش یا بدون استفاده از آن انجام می شود. بلند کردن سطح دندان یک عمل جراحی پیچیده تر در مقایسه با بالا بردن لثه است. برای هر دو حالت، لازم است که دندان پزشک اندازه گیری ها، ارزیابی ها و عکس برداری یا مدل سازی سه بعدی را برای شما انجام دهد تا به این ترتیب بتوان قبل از عمل جراحی زیبایی لثه برای رفع لبخند لثه ای نتایج حاصل از عمل را به شما نشان داد.lasse6جراحی زیبایی لثهدر عکس های بالا مثال هایی از لثه برداری (بالا بردن لثه) با استفاده از ونیر پرسلاین و روکش نشان داده شده است.در ادامه چند نمونه از عکس های قبل و بعد کار را میتوانید ملاحظه فرمایید.

جراحی زیبایی لثه

 •  عمل جراحی تغییر موقعیت لببا جدا کردن عضلاتی که لب را بالا نگه می دارد دیگر امکان بالا رفتن زیاد لب در هنگام لبخند زدن وجود ندارد. نتایج این عمل جراحی غیر قابل برگشت است و برای افرادی مناسب است که لب بالای آنها دارای «حرکت زیاد» است و به همین خاطر هنگام خندیدن لب بیش از حد لازم به سمت بالا حرکت کرده و به این ترتیب بخش زیادی از لثه نمایان می شود. برای مشورت درباره اینکه آیا عمل جراحی تغییر موقعیت لب برای شما مناسب است، لازم است با دندان پزشک صحبت کنید.نمونه ای از درمان که با تزریق ژل در لب بالا انجام شده است را در زیر ملاحظه میفرمایید.

 

جراحی زیبایی لثه

 •  درمان ارتودنسیدر صورت نیاز به درمان ارتودنسی از براکت ها برای وارد کردن فشار به دندان ها و حرکت دادن آنها به سمت موقعیت جدیدی که تناسب بهتری با ظاهر لثه ها داشته باشد، استفاده می شود. در صورت نیاز این روش غیر تهاجمی می تواند برای اصلاح طرح لبخند لثه ایی استفاده شود و طول دوره درمان در این حالت از چند ماه تا چند سال ادامه دارد. مزیت دیگر روش درمانی ارتودنسی در این است که در صورت استفاده آن می توان مشکلات ازدحام و عدم قرارگیری مناسب دندان ها و مشکلات گاز گرفتن دندان ها را نیز بطور همزمان اصلاح کرد.جراحی زیبایی لثه
 •  جراحی فک: این روش درمانی توسط یک جراح دهان و آرواره با همکاری یک متخصص ارتودنسی انجام می شود. جراحی زیبایی لثه می تواند برای حرکت دادن فک بالا (ماکسیلا) به سمت بالا و کاهش مقدار دندان و لثه نمایان شده در زمان لبخند زدن استفاده شود. جراحی زیبایی (پلاستیک) فک یک روش درمانی تهاجمی است اما برای بیمارانی مناسب است که دارای مشکلات مربوط به هماهنگی فک با سایر اعضای صورت و موقعیت عمودی بیش از حد ماکسیلا هستند.جراحی زیبایی لثه

لبخند لثه ای عارضه ای است که ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد، به منظور اصلاح طرح لبخند لثه ای می تواند از روش جراحی زیبایی لثه یا جراحی افزایش طول تاج استفاده کرد. برای جراحی لثه ای که بتواند نتایج مناسب را برای شما داشته باشد لازم است که یک جراح لثه متخصص را انتخاب کنید.